Egzekucja wyroków w Wielkiej Brytanii po Brexicie

Egzekucja wyroków w Wielkiej Brytanii po Brexicie

Planowane opuszczenie przez Wielką Brytanie Unii Europejskiej miało daleko idące konsekwencje dla obrotu prawnego z tym krajem.

W obowiązującym systemie prawnym, strony nadal mogą pozywać i być pozywane przed sądami krajowymi, a następnie dokonywać egzekucji w innych krajach.

Kryteria które są brane pod uwagę przy podejmowaniu decyzji dotyczącej egzekucji wyroków międzynarodowych opierają się na kwestiach praktycznych – egzekucja powinna być skuteczna, zatem zanim dokonamy egzekucji wyroku, należy sprawdzić gdzie znajduje się majątek pozwanego i czy wybraliśmy właściwy kraj.

Jedno z rozporządzeń ogłoszonych przez rząd Wielkiej Brytanii dotyczy możliwości egzekucji wyroków po jej wyjściu z Unii Europejskiej. W rozporządzeniu Civil Jurisdiction and Judgments (Amendment) (EU Exit) Regulations 2019 – które zaczęło  obowiązywać dopiero w dniu wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej w którym rząd Borisa Johnsona przedstawił szereg zmian które zmieniło uznawanie Polskich wyroków w UK.

W UK można nadal dokonywać egzekucji wyroków z Polski; jednakże miały miejsce zmiany, które mogą mieć znaczenie dla naszych Klientów:

  • Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego umożliwiające egzekucje wyroków w Wielkiej Brytanii (ww. Rozporządzenie z dnia 12 grudnia 2012 r. 1215/2012) zostanie uchylone w Wielkiej Brytanii.
  • Po dniu wyjścia Wielkiej Brytanii z EU nie będzie możliwe wykonanie orzeczenia wydanego w sądach angielskich na tej podstawie prawnej.
  • Jeżeli jednak uzyskali Państwo orzeczenie w sądzie państwa członkowskiego przed dniem wyjścia Wielkiej Brytanii z EU, będą Państwo mogli mógł nadal dokonać egzekucji tego wyroku na dotychczasowych zasadach.
  • Ponadto, jeżeli do sądu w jednym z krajów wniesiono pozew w postępowaniu w dniu wyjścia lub przed nim, a następnie uzyskano wyrok, wówczas ww. Rozporządzenie EU (z dnia 1215/2012) będzie miało nadal zastosowanie do postępowania egzekucyjnego przed sądami angielskimi.

Jeżeli do właściwego sądu nie wniesiono sprawy przed dniem wyjścia z EU, wówczas w celu egzekucji orzeczenia wydanego w sądzie angielskim wierzyciel będzie musiał opierać się na przepisach krajowych sądów angielskich.

W niektórych przypadkach egzekucja należności może być uzależniona od rozpoczęcia dodatkowego roszczenia z tak zwanego rytu długu (uzyskanie ponownego postanowienia pozwalającego na egzekucje istniejącego już wyroku).

Prosimy pamiętać że, że informacje zawarte na tej stronie internetowej nie stanowią porady prawnej związanej z egzekucją wyroków w UK. Stanowią ogólną informacje na temat zmian w prawie. Każdy problem który konsultują z nami nasi klienci jest inny, a z uzyskaniem pomocy prawnej nie należy zwlekać.

Prosimy o kontakt pod adresem info@wsalegal.com, jeśli są Państwo zainteresowani egzekucją należności w innych krajach.