Prawo imigracyjne (ekstradycja)

Prawnicy naszej kancelarii występują jako obrońcy osób zatrzymanych i poddanych procesowi ekstradycji na każdym etapie spraw. Często działamy na styku dwóch jurysdykcji – w porozumieniu z prawnikami zagranicznymi, z którymi staramy się wypracować najbardziej korzystne rozwiązanie Państwa sprawy.

Sprawy dotyczące ekstradycji są niezwykle czasochłonne i zazwyczaj prawnicy działają pod dużą presją czasu.

W sprawach niecierpiących zwłoki jesteśmy do Państwa dyspozycji poza standardowymi godzinami pracy (w sprawach pilnych prosimy o kontakt pod naszym numerem telefonu lub adresem info@wsalegal.com – jeśli jest to poza godzinami naszej pracy).

W wielu sprawach dotyczących ekstradycji możliwe jest uzyskanie bezpłatnej pomocy prawnej z urzędu. Prosimy o upewnienie się, zanim się Państwo z nami skontaktują, czy taka pomoc nie jest aktualnie udzielona skazanemu / podejrzanemu, jako że nasze usługi są odpłatne.

Ekstradycja nie jest terminem tożsamym z europejskim nakazem aresztowania – ale często jest z nim utożsamiana. Europejski nakaz aresztowania (w skrócie ENA) jest jedną z odmian ekstradycji. Aby uniknąć nieporozumienia, używamy tutaj terminu „przekazanie” albo „przekazanie przestępcy lub podejrzanego” na podstawie różnych przepisów.

Polskie sądy wydają najwięcej ENA na kontynencie. Statystycznie jednak liczba wydanych ENA spada rok do roku. Na podstawie danych Ministerstwa Sprawiedliwości w 2021 r. wydanych zostało 1 531 postanowień dotyczących ekstradycji które były wydane w Polsce (najwięcej było ich w 2009 roku – kiedy Polska ‘zaprosiła’ do Polski 10 312 skazanych i poszukiwanych przez polski wymiar sprawiedliwości osób).  Polska skierowała najwięcej wniosków do Portugalii (319 wniosków), Irlandii (169), a także do Włoch (96).

Natomiast do Polski, w 2021 r. zostało skierowanych 626 wniosków ze wszystkich krajów EU razem wziętych (+ z Wielkiej Brytanii, która też została uwzględniona w tych statystykach, mimo swojego wyjścia z EU). W 2021 roku – najwięcej osób było wezwanych do swoich ojczystych krajów z Niemiec (327), Czechia (33), natomiast najmniej z Cypru, Estonii, Finlandii, Malty, Portugalii, Słowacji i Szwecji – gdzie nie otrzymaliśmy żadnego ENA.

Niestety, jak widać z tego powyższego zestawienia, polskie sądy nadal są liderami w ich wystawianiu i w bardzo wielu przypadkach dotyczą nie liderów zorganizowanych grup przestępczych czy niebezpiecznych przestępców, a wielokrotnie spraw trywialnych – jak kradzież telefonu komórkowego czy jazda po pijanemu rowerem, na pustej drodze (autentyczne sprawy w jakich działaliśmy wcześniej).

Wydanie albo przekazanie przestępcy albo podejrzanego oparte na ENA może odbyć się w ciągu jednego do dwóch miesięcy. W przypadku ekstradycji (opartej na innych przepisach niż Europejski Nakaz Aresztowania) postępowanie może toczyć się dłużej, może być bardzo złożone i może być w nie zaangażowanych wiele urzędów, czy prawników. W trakcie postępowania dotyczącej ekstradycji opartej na przepisach niepodlegających prawu europejskiemu, może być wydane wiele decyzji.

Jest kilka kryteriów, w których postanowienie dotyczące przekazania skazanego lub podejrzanego o dokonanie przestępstwa może zostać nieuwzględnione przez sąd zagraniczny.

Są to najczęściej przesłanki humanitarne lub rodzinne, zdrowotne lub natury administracyjnej (czas popełnienia przestępstwa, brak uznania czynu za przestępstwo w kraju przebywania skazanego). W niektórych przypadkach sądy krajów EU odmawiały ekstradycji z obcych krajów z uwagi na brak gwarancji sprawiedliwego i rzetelnego procesu.

Może dojść także do sytuacji w których przestępstwo w jednym kraju – nie jest przestępstwem w innym kraju. Czasami  cudzoziemiec jest poddana w Polsce ochronie prawnej (jest azylantem) – i w tym przypadku sąd także nie powinien wydać postanowienia o ekstradycji.

W każdym z tych przypadków należy konsultować te kryteria z prawnikami zagranicznymi, jako że postępowanie toczy się przed sądem obcego kraju. W Polsce możemy dostarczyć najczęściej tylko dowodów na ww. okoliczności i je dobrze opisać na potrzeby procesu w obcym kraju.

Prosimy mieć na uwadze, że statystycznie jednak zdecydowana większość wniosków o przekazanie w ramach europejskiego nakazu aresztowania jest uwzględniana przez sądy zarówno polskie jak i zagraniczne – co skutkuje bardzo szybkim wydaleniem podejrzanego albo skazanego, do kraju wzywającego (do Polski).

Wydanie Europejskiego Nakazu Aresztowania (ENA) bardzo często spowodowane postępowaniem sądowym, o którym skazany nie wiedział (wyrok mógł być ogłoszony pod nieobecność skazanego). Są to niestety przypadki częste i nie zawsze możemy przynieść pozytywne remedium w takich sytuacjach. 

W każdym z przypadków pozytywne rozstrzygnięcie sprawy w ogromnej mierze zależy od współpracy między polskim i zagranicznym obrońcą skazanego. Często działamy na zlecenie zagranicznych kancelarii prawniczych, próbując uchylić postanowienie dotyczące ekstradycji u źródła.

Prosimy pamiętać że postępowanie dotyczące przekazania na podstawie ENA wydane w Polsce zasadniczo nie podlega zaskarżeniu na terenie Polski. ENA badany jest pod kątem prawidłowości przez sąd zagraniczny i tylko tam można go zaskarżyć.

W Polsce jednak ENA może jednak być uchylony, co jest procedurą odmienną od zaskarżenia. Okoliczności takie zachodzą, gdy rzecz dotyczy czynności podjętych w ramach danego postępowania – np. w przypadku wydania przez sąd postanowienia o odroczeniu wykonania kary pozbawienia wolności albo postanowienia o uchyleniu zarządzenia wykonania kary, lub z uwagi na inne błędy proceduralne.

W przypadku jednorazowego zadania, takiego jak analiza akt sądowych, doradztwo w zakresie możliwości złożenia skutecznego sprzeciwu czy przygotowanie dowodu dla obcego sądu, nasze koszty określane są jako honorarium za wykonanie czynności i są opłacane jednorazowo. W tym wypadku nasze honoraria rozpoczynają się od sumy 1 500 zł + VAT, za pierwsze kilka godzin naszej pracy (szczegóły i zakres ustalamy indywidualnie z każdym klientem, zanim przystąpimy do pracy).

W każdym przypadku kiedy bronimy w sprawach o ekstradycje, bierzemy pod uwagę stopień złożoności postępowania i to, aby nasze honorarium było przewidywalne, oparte na jasnych i uczciwych zasadach.

Kiedy nie możemy przedstawić honorarium jednorazowego za wykonanie konkretnej czynności, stosujemy albo stawki godzinowe, albo postępowanie etapowe, gdzie przedstawiamy stawki za określone etapy w sprawie.

Nasze koszty są wyliczane na podstawie stopnia złożoności zadania i naszego zaangażowania.

Prosimy o kontakt pod adresem info@wsalegal.com, jeśli są Państwo zainteresowani usługami w zakresie ekstradycji. 

Poniżej znajdą Państwo informacje na temat niektórych najciekawszych spraw dotyczących ekstradycji, w których byliśmy do tej pory zaangażowani.

  • Wspólnie z prawnikami z Wielkiej Brytanii, udało nam się nie dopuścić do ekstradycji obywatela RP z Wielkiej Brytanii.

Na podstawie naszej interwencji udało uchylić się postanowienie o wydaniu ENA w Sądzie Okręgowym w Warszawie, natomiast prawnicy klienta z Wielkiej Brytanii skutecznie zablokowali ekstradycje klienta na podstawie zarzutu ‘trywialności’ postępowania w Polsce (klient został skazany wiele lat temu w  Polsce za przestępstwo dotyczące jazdy pod wpływem alkoholu, na rowerze na gminnej drodze, w której nikt nie ucierpiał;

  • Reprezentowaliśmy klienta z Ukrainy w sprawie o wydalenie z terytorium RP, ze względu na przestępstwo popełnione 12 lat przed uaktywnieniem nakazu.

Klientowi udało uniknąć ekstradycji, ze względu na grożące klientowi i jego rodzinie niebezpieczeństwo naruszenia jego prawa do sprawiedliwego sądu na terytorium Ukrainy;

  • Wspólnie z prawnikami z Wielkiej Brytanii udało nam się uchylić wniosek dotyczący ekstradycji z obywatela z Polski, który został skazany w postępowaniu karnym w Polsce, o którym nie został prawidłowo i skutecznie powiadomiony. Nasz klient został zatrzymany w Edynburgu podczas rutynowej kontroli i postawiony przed sądem. Klient uniknął wydalenia z kraju.

Prosimy pamiętać, że informacje zawarte na tej stronie internetowej nie stanowią porady prawniczej związanej z ekstradycją; są tylko informacją na temat naszych usług.

Wcześniejsze rezultaty nigdy nie są promesą osiągnięcia podobnych rezultatów w sprawach z którymi Państwo się do nas zgłaszają.

Prosimy pamiętać, że sprawy, jakie opisujemy na tej stronie internetowej, są przedstawione poglądowo i rezultaty, a także ramy czasowe nie zawsze mogą odzwierciedlać rezultaty osiągnięte w Państwa sprawie.

Prosimy o kontakt pod adresem info@wsalegal.com, pod numerem +48 22 203 54 91, lub skorzystanie z poniższego formularza jeśli są Państwo zainteresowani usługami w zakresie obsługi Europejskiego Nakazu Aresztowania, czy ekstradycji na podstawie odrębnych przepisów.

Jak możemy Ci pomóc?

*pola wymagane