Od decyzji o zobowiązaniu do powrotu do kraju, przysługuje Państwu odwołanie. Można wnieść je do za pośrednictwem organu, który wydał decyzję, w terminie 14 dni od odebrania / doręczenia tej decyzji.
Na decyzję urzędu wydającego decyzje o deportacji – przysługuje skarga do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie.
Termin na złożenie skargi wynosi 30 dni od doręczenia decyzji danego organu. Należy pamiętać, aby wraz ze skargą złożyć również wniosek o wstrzymanie wykonania decyzji.
Prosimy pamiętać aby nie podpisywać żadnych dokumentów dotyczących zrzeczenia się prawa do odwołania w sprawach o deportacje – co często strony podpisują nie znając swoich praw. Sugerujemy kontakt z prawnikiem celem uzyskania porady w takiej sprawie. W niektórych sprawach można uzyskać stwierdzenie nieważności decyzji administracyjnej. Tego typu sprawy jednak bywają złożone.
Cudzoziemiec w ramach postępowania posiada liczne prawa do między innymi:
- korzystania z pomocy tłumacza;
- wypowiedzenia się, co do zebranych dowodów przed wydaniem decyzji;
- działania przez prawnika;
- złożenia wniosku o status uchodźcy.
Powody dla których urząd wydający decyzje może odstąpić od deportacji cudzoziemca są także liczne.
Dla przykładu, cudzoziemiec może posiadać lub otrzymać status uchodźcy lub udzielono mu zgody na pobyt ze względów humanitarnych.
Cudzoziemiec może być także małżonkiem osoby z obywatelstwem polskim albo innego cudzoziemca posiadającego zezwolenie na pobyt stały w RP.
Cudzoziemiec może być także jest czasowo oddelegowany w celu świadczenia usług na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej przez pracodawcę mającego siedzibę na terytorium innego państwa członkowskiego Unii Europejskiej – co także może być przeszkodą do wydalenia.
W Polsce można starać się także o ochronę międzynarodową / azyl. W Polsce ochronę międzynarodową uzyskuje stosunkowo duży odsetek ludzi – chociaż z przykrością stwierdzamy, iż nie tak duży, jak w innych krajach.
Statystyki dotyczące udzielenia ochrony międzynarodowej w 2018 roku mówią tą ochronę ubiegało się w Polsce 4 135 osób, natomiast negatywną decyzje wydano w 2128 przypadkach, a odwołania złożyło 1929 osób, 1697 decyzji zostało utrzymanych w mocy.
2019 roku cudzoziemcy złożyli 4096 wniosków o ochronę międzynarodową z czego 1730 zostało odrzuconych. Odwołało się 1569 osób i utrzymano 1376 z nich.
W 2020 roku – o ochronę międzynarodową starały się 2083 osoby. W przypadku 2048 odmówiono jej udzielenia, po złożeniu blisko 2 tys. odwołań, – 1720 utrzymano w mocy.
Każda sprawa rozpatrywana jest indywidualnie. Trzeba pamiętać że nie w każdej sytuacji odwołanie jednego urzędu kończy postępowanie.