Zmiany w umowach polsko – angielskich po Brexicie

Zmiany w umowach polsko – angielskich po Brexicie

Minęło ponad dwadzieścia sześć lat od powstania jednolitego rynku w 1993 r. Pierwotnie pomysł ten został zaproponowany przez rząd brytyjski UE – w czasach kiedy handel między Wielką Brytanią a UE był stabilny i przewidywalny. Nikt z w tym czasie zapewne nie przypuszczał, że może dojść do sytuacji, iż stary kontynent uzna te zasady za swoje, natomiast wymiana towarów z Wielką Brytanią, nagle zostanie zagrożona wprowadzeniem ceł i utrudnień w ich przewozie przez granicę.

Jak mogą wyglądać kontrakty zawierane przez polsko – angielskich przedsiębiorców  w erze-post brexitowej ? Czy jest możliwość ochrony przed niewłaściwymi zapisami w umowach handlowych ?

Zarówno w Wielkiej Brytanii jak i w Polsce mamy dowolność w organizacji umów handlowych. To od pozycji negocjacyjnej stron zależy na jakie prawo się umówimy i które klauzule zaakceptujemy.

Zmiany w kontraktach angielskich zapewne będą stopniowo wypierane w celu korzystniejszej ochrony interesów stron. Jedną z zmian które przedsiębiorcy już wprowadzają do kontraktów jest zmiana dotycząca ‘siły wyższej’ (ang. ‘force majure’).

Zaobserwowaliśmy już w kontraktach polsko – angielskich próby przedstawiania takich rozwiązań które pomagałyby stronom uniknąć ryzyka ‘złamania warunków kontraktu’ (ang. ‘breach of contract’), na wskutek ryzyka politycznego wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Między innymi:

  • Zmiany dotyczące wybierania jurysdykcji sądów i prawa na jakie się Państwo umawiają w kontraktach – w Wielkiej Brytanii nadal obowiązują regulacje Rzym I i II w sprawach kontraktowych i poza-kontraktowych – jednakże wiele z naszych klientów mając na uwadze problemy dotyczące wymiany prawnej – naciskają na prawo jednego albo drugiego Państwa – w zależności od tego która ze stron jest silniejsza, wybierane jest zazwyczaj Państwo strony dominującej. Sugerujemy stosowanie precyzyjnego określenia obowiązującego prawa i miejscowych sądów w kontraktach (polskich lub angielskich), a także korzystanie z klauzul zapobiegających możliwość skierowania sprawy do sądu – bez uwzględnienia mediacji czy dania drugiej stronie formalnej notyfikacji do naprawienia szkody / zaniedbania;
  • Zmiany w zakresie stosowania klauzul ‘force majure’ – uwzględniające ryzyko polityczne, i np. opóźnienia w dostawach spowodowane nowymi okolicznościami (często występującymi w transporcie). Sugerujemy daleko posuniętą ostrożność w umawianiu się na kary kontraktowe;
  • Zmiany w kwestiach odstąpienia od kontraktu lub zmian wynikających z zewnętrznych czynników (klauzule zwane ‘frustration’ i ‘variation’) – w tym szczególnie zmiany dotyczące możliwości zmiany polityki cenowej. Sugerujemy tutaj aby jednak precyzować kiedy zmiana może być dopuszczalna – dla przykładu – w odniesieniu do zmiany jakiegoś wskaźnika ekonomicznego albo w odniesieniu do jakiegoś czynnika interweniującego (np. udokumentowanej zmiany w kosztach produkcji – o których udowodnienie może poprosić druga strona);
  • Zmiany w klauzulach pozwalających na renegocjacje warunków kontraktowych – pojawiają się zdecydowanie częściej niż przed Brexitem – ale są też nieco bardziej intruzywne. Nie należy akceptować zbyt ogólnikowych klauzul dotyczących renegocjacji – aby uniknąć ich zmiany przy każdej dostawie.

Zwracamy uwagę iż zmiany te mogą pojawić się nie tylko w umowach zawieranych między stronami – ale także w Ogólnych Warunkach Umów (‘Standard Terms of Business’), które są bardzo popularne w Wielkiej Brytanii;

Prosimy pamiętać że, że informacje zawarte na tej stronie internetowej nie stanowią porady prawnej związanej z egzekucją wyroków w UK. Stanowią ogólną informacje na temat zmian w prawie. Każdy problem który konsultują z nami nasi klienci jest inny, a z uzyskaniem pomocy prawnej nie należy zwlekać.

Prosimy o kontakt pod adresem info@wsalegal.com, jeśli są Państwo zainteresowani egzekucją należności w innych krajach.